עצות וטיפים למגשר שמחליט לפתוח משרד גישור

מאמר זה נכתב ע”י עורכת הדין עדי רופא-שפר, מגשרת – ניו יורק

(ערך לפרסום גיורא אלוני, עו”ד)

30.11.15

שלום מגשרים יקרים !

 

אני פועלת כמגשרת עצמאית כבר מזה כמה שנים. לאחר שסיימתי את קורס הגישור ניצבתי, כמו רבים מאיתנו, בפני השאלה –  האם אוכל לעשות משהו עם התעודה הזאת? האם יש מצב שאמצא עבודה או שמא אפתח משרד משלי כמגשר/ת?

 

בשביל אלו מכם, המגשרים, שמתלבטים בשאלות אלה, אני כותבת מספר טיפים למחשבה, שאולי יהיה בהם בכדי להועיל או לפחות, לתת חומר למחשבה.

 

ראשית – קבלו החלטה אם אכן באמת הנכם מעוניינים להיות מגשרים פעילים, או שמא ההשתתפות שלכם בקורס הגישור, לא נעשתה רק לשם הרחבת האופקים והידע הכללי או לצורך התנסות אישית גרידא, או אף סתם מתוך הערכה למוסד הגישור והרעיון הגישורי או אולי בשל  דרישות מקום העבודה לשם צבירת גמול השתלמות, וגם בכך אין כל פסול, שהרי הגישור אינו רק פרופסיה, אלא גם דרך חיים.

 

ישנם מצבים שלאחר שהשקעתם זמן , כסף ומאמץ והשלמתם את קורס הגישור, אתם מרגישים שלהיות פעיל כמגשר  – לא נועד עבורכם, זה קורה ! לפני נטילת כל החלטה שכזו, יש מקום לשתף בהתלבטות חבר או בן משפחה. תרגישו חופשיים להמשיך הלאה ללא הלקאה עצמית וללא נקיפות מצפון. הכסף ששולם עבור הקורס, הזמן והמאמצים שהושקעו לא אבדו. הידע, הרעיונות ודרכי החשיבה שנרכשו – לא לשווא המה. הם ימשיכו להיות נכסי צאן ברזל שלכם, גם כאשר תמשיכו הלאה וישמשו אתכם בכל תחומי החיים ובכל אשר תחליטו, בסופו של יום, לעסוק בו למחייתכם.

 

מאידך,  אם הגישור זורם בעורקיכם – לכו על זה !

 

הנה כמה צעדים ראשונים בתחילת הדרך, שבהם אני נקטתי ושמחה לחלוק אותם אתכם.

 

ובכן, מניסיוני האישי, התנדבות לפעולה במסגרות של מרכזי גישור, הינה דרך טובה לרכישת ניסיון. כשלעצמי, לאחר סיום הקורס הרגשתי כמו אדם שרכש את הכלים ללימוד שחייה  אך מעולם לא שחה בבריכה. החששות וחוסר הביטחון האפילו על הידע שרכשתי. על מנת להפיג תחושות אלו – התנדבתי – כאן בניו יורק. כפי שתיארתי במאמרי הקודם, ניתן להתנדב כמגשר בבית המשפט, מרכז הקהילתי שבו נרכשה ההכשרה שלי כמגשרת הוא זה שמפנה את תלמידיו לבית המשפט. (כזכור: מרכז הגישור נמצא בקשר ישיר עם בתי המשפט לתביעות קטנות (״small claims”) במדינת ניו יורק, בהם נידונות תביעות עד לסכום של 5000$).

 

בישראל הרבה עורכי דין חובשים שני כובעים – כובע המגשר וכובע העורך דין. הייתי מייעצת לנסות ולפנות לעורכי דין בכובעם כמגשרים ולבקש להתנדב, לגשר עמם במקרים שונים ומגוונים שנמצאים באמתחתם. ההתנדבות סיפקה עבורי ניסיון בטחון וידע. שווה לבדוק את כל האופציות שניתן להתנדב במסגרתן.

 

צעד נוסף וחשוב כרוך בהרחבת ה –”Network”. ככל שתכירו יותר מגשרים תוכלו יותר להקשיב וללמוד דרכם.

בעודכם קוראים שורות אלו כבר הרחבתם את מאגר ה- “Network” שברשותכם, מכיוון שהנכם חברים בלשכת המגשרים בישראל, שמספקת ימי עיון, הרצאות בתחומים שונים הנוגעים לגישור, מאמרים, מפגש עם מגשרים אחרים, העברת מידע מאחד לשני ואף העמידה עבורנו אתר אינטרנט. כל אלו מספקים לנו כלי חשוב  להרחבת רשת הקשרים שלנו.

במפגש עם מגשרים אחרים תוכלו לקבל ידע רב כגון: לגבי אופן החיוב עבור הגישור שאתם עורכים – לפי שעה  או להליך כולו, כמה לחייב עבור הגישור או עבור עריכת הסדר הגישור, כמה בממוצע מרוויח מגשר ועוד הרבה שאלות נוספות שצצות במהלך עבודתנו כמגשרים.

 

חשובה, לצורך זה, גם שמירת קשר עם חברים שעברו אתכם את קורס הגישור וההשתלמויות שהשתתפתם בהם מאוחר יותר. אני, כשלעצמי, עברתי הכשרות רבות בתחום הגישור ובכל קורס וקורס רכשתי היכרויות נוספות עם מגשרים אחרים. היום אני מוקפת בחברים מגשרים. אנו תומכים ונעזרים האחד באחר, מיתייעצים בינינו ופותרים יחד סוגיות שונות. בדרך זו תרכשו בטחון ידע והכי חשוב חברים נוספים מהתחום!

מעבר לצדדים המקצועיים והטיפים ישנם היבטים אישיים ומשפחתיים שיש לתת עליהם את הדעת. ככל שאתם חיים בתוך מסגרת משפחתית, עם בן זוג וילדים , יש צורך  לשתף את בני המשפחה האחרים בתוכניותיכם.

להכין את המשפחה שיהיו מקרים המצריכים עבודה בערב, לא בשעות סטנדרטיות. המגשר הנו עובד עצמאי קרי: אין מקרים לגישור אין כסף! בתחילת הדרך, כמו בהתחלת כל עסק חדש, ההוצאות עולות על ההכנסות. ההוצאות הכרוכות בפעילותנו כמגשרים, אינן בהכרח גבוהות במיוחד, עם זאת, יש לקחת בחשבון שלא תמיד תהיה הכנסה מידית. בתנאים הנוכחיים יש לשקול היטב בטרם נחליט לעזוב מקום עבודה ולפתוח בקרייה מלאה כמגשרים בתקווה להתפרנס מכך.

 

בכדי לשתף אתכם, הקוראים, בניסיון  האישי שלי, אז אני, פעלתי ראשית לבניית אתר אינטרנט, את האתר שלי תוכלי למצוא ב www.ltamediation.com שאותו הקמתי באמצעות ה- wix.com , אתר שמאפשר לבנות אתרים ללא תשלום וישנם עוד אתרים רבים כאלה. עוד קודם לכן חשבתי על שם של המשרד, שמכם או כל שם אחר. אגב, אני, רכשתי את השם למשרד  הגישור שלי עוד במהלך הקמתו, באמצעות אתר שנקרא godaddy  באתר זה רכישת השם מתבצעת למשך שנה או ליותר. ניתן לרכוש את השם גם דרך ה wix או אתרים רבים אחרים. תהיה זו עצה מועילה, לדעתי, שלאחר פרסום האתר יש לוודא שניתן למצוא את האתר בגוגל (google) בקלות ולא לאחר מאמצים רבים. במידה ואתם נתקלים בקושי בתחום המחשוב,  פנו ללא היסוס לחבר או לאדם מקצועי שמבין בתחום.

 

לצורך הדפסת כרטיסי ביקור ועלונים השתמשתי באתר vistaprint, שהינו אחד האתרים מיני רבים המאפשר להזמין עריכה והפקה של כרטיסי ביקור ועלונים.

 

לא מיד התחלתי לפעול ממשרד שלי. התחלתי לגשר במשרד של חבר או משרד אחר, שפנוי ומותאם לצורך הזה. אני גם פועלת ממשרדים המשכירים חדרי גישור לפי שעה ללא צורך להתחייב בתשלום שכר חודשי. מאחר שלא ידעתי איזה הכנסות תהיינה לי בתחילת הדרך, העדפתי להיות זהירה ולמעט בהוצאות ולשאוף לקיים מידה של הכנסות.

בד בבד דאגתי להכין מראש טפסים שלהם כל מגשר זקוק , כגון: הזמנות לגישור, הסכם לעריכת גישור, פורמט של הסדרי גישור וכד’.
לסיום – אם קיבלתם החלטה להיות מגשרים ולהתפרנס מכך זה נפלא , אבל היכנסו למיזם בעיניים פקוחות באשר להיקף ההוצאות הכרוכות בכך והערכה נכונה של היקף ההכנסות הצפויות.

 

אני מצאתי, שמבחינתי, הגיע הזמן לקפוץ לבריכה ולהתחיל לשחות, מקווה שהטיפים לעיל יעזרו גם לכם לעשות זאת:

 

שיהיה בהצלחה!!!

 

עדי רופא-שפר

מגשרת מוסמכת בתחום הגירושין והעסקים

www.ltamediation.com

 

השארת תגובה

חייבים להתחבר כדי להגיב.