גלגולו של מגשר בניו יורק/ מאת עדי רופא שפר

09.09.2015

גלגולו של מגשר בניו יורק / מאת עדי רופא שפר

שלום מגשרים יקרים ! 

שמי עדי רופא שפר ואני מתגוררת בניו יורק, ״התפוח הגדול״, מזה 10 שנים. באמתחתי תואר במנהל עסקים ואני עורכת דין בהכשרתי מטעם לשכת עורכי הדין בישראל. אל עולם הגישור התוודעתי לפני 5 שנים והתאהבתי במקצוע הזה! לאחר תהליך ארוך ומעניין הוסמכתי כמגשרת, כאן במדינת ניו יורק, וכיום אני מגשרת מוסמכת בבית משפט, בתחום הפרטי וכמו-כן אני מעבירה סדנאות והרצאות בנושאי הגישור לארגונים וחברות. 

עולם הגישור בארה״ב, בדומה לעולם הישראלי, מציע את כובע המגשר, שבשונה מכובע עורך הדין, מתמקד בדרך היעילה להמשך קיומה של מערכת יחסים תקינה בין הצדדים, ולא במריבות מעל דוכן העדים. אין בהליך הגישור חיפוש אחרי “צדק”, ועניינו במציאת פתרון יעיל לסכסוך. על אף הדומה בין שני העולמות, הישראלי והאמריקאי,  אני מאמינה, שאוכל לפתוח עבורכם צוהר לעולם קצת שונה מהמוכר לכם, תוך כדי מתן אינפורמציה מקצועית עדכנית, סיפורים מעניינים והעלאת סוגיות שונות בהליך הגישור. 

כמו-כן, אשמח להשיב, ככל שאוכל, באמצעות מערכת האתר, על כל שאלה, מכם הקוראים, בתחום הגישור והקשור בו.

אני מניחה שרובכם, בעת קריאת שורות אלה, שואלים שאלות כגון איך הופכים להיות מגשרים בניו יורק? היכן לומדים,  כמה זמן נמשך הקורס וכיו”ב. 

לכן החלטתי לספר, בראשית דבר, על ״גלגולו של מגשר בניו יורק״. 

במדינת ניו יורק ישנם מרכזים קהילתיים (מרכזים ללא כוונת רווח ), הפזורים באזורים שונים ברחבי המדינה ובעיר ניו יורק  עצמה: בברונקס, בקווינס , מנהטן ,ברוקליין, ווסטצ’סטר ועוד . 

המרכזים הללו מספקים שירותים שונים לקהילה באותו אזור. אחד השירותים הינו הליכי גישור, אשר מסייעים לקהילה  בתחומים שונים כגון: גישור בגירושין , משמורת ילדים ,טיפול בזקנים , בעיות במשפחה וסכסוכי שכנים.

אותם אנשים הזקוקים להליך גישור ופונים לשם כך למרכז, מקבלים את השירות ללא תשלום, בהתנדבות, פרט לתחום הגירושין, שבעבורו הם נדרשים לשלם, סכום שהינו פעוט בהשוואה לתשלום הרגיל שמשולם למגשרים פרטיים מחוץ למרכז הגישור.

חלק מהשירותים, שמספק המרכז, הינם קורסים בתחום הגישור על ענפיו השונים. 

במידה ומישהו מעוניין להיות מגשר בניו יורק, עומדות בפניו שתי אפשרויות: הראשונה, לפנות למרכז הקהילתי ולעבור קורס גישור מטעם המרכז. האפשרות השנייה היא לפנות למגזר הפרטי ושם יימצאו קורסי גישור רבים  למכביר. בהדרכה בקורסים אלה, נוטלים חלק, בדרך כלל, עורכי דין שמאסו בעיסוקם ככאלה ועברו לתחום הגישור, והם גם אלה שמעבירים אותן סדנאות והכשרות באופן פרטי. 

אני בחרתי לעבור הכשרה באמצעות  אחד המרכזים הקהילתיים ולכך היו מספר סיבות: הראשונה שבהן, שההכשרה במרכזים הקהילתיים, הינה מקצועית ומגוונת ומועברת על ידי מגשרים וותיקים ומנוסים בתחום, חלקם עורכי דין וחלקם מרצים באוניברסיטאות ידועות בניו יורק. הסיבה השנייה נעוצה באופן בו נעשית ההסמכה כמגשר, וכן קורס הפרקטיקום המוצע לבוגרי הקורס במסגרת המרכז , ולכך אגיע בהמשך. 

מחירה של ההכשרה המוצעת במישור הפרטי משתנה ממקום למקום וכך גם משך הקורס, והוא מחושב לפי התחום אותו מבקשים ללמוד (כגון קורס בסיסי בענייני גירושין, משמורת ילדים וכד’). 

אתמקד עתה במישור הציבורי–קהילתי, בתוכן הלימודי במרכז הקהילתי, במחיר הקורס ומשך הקורס, שהינם זהים בכל מרכז ומרכז . 

על מנת להפוך להיות מגשר במדינת ניו יורק, המגשרים לעתיד מחויבים לעבור קורס גישור בסיסי שמשכו 40 שעות. בדרך כלל, קורסים אלו מועברים במהלך סופי שבוע, שבת וראשון, על מנת להקל על מי שעובדים. כמו כן, מחירם של הקורסים הללו אינו גבוה באופן יחסי.

לאחר סיום הקורס הבסיסי ישנה אפשרות לעבור קורסים בתחומים אחרים כגון: גירושין , משמורת ילדים, בעיות  הכרוכות בזקנה ועוד.

בדרך כלל, הקורסים היותר ספציפיים נפרשים על פני סוף שבוע אחד או לכל היותר שלושה ימים. 

בכל מקרה, מי שמעוניין לעבור קורס גישור במדינה אחרת כגון : בניו גרסי, מחויב לעבור את קורס גישור בסיסי חוזר בן 40 שעות . 

לאחר סיום הקורס הבסיסי, מגיע השלב הבא – ״שלב הפרקטיקום״ (אם הנכם זוכרים זאת אחת הסיבות שבחרתי במישור הציבורי). במסגרת ה- apprenticeship – חונכות , המגשר מחויב להתנסות בטיפול בשמונה עד עשרה מקרים בתחום הגישור שבו הוא בחר. לאחר מכן נדרש המגשר לעבור מבחן מעשי, שהוא תנאי הכרחי לקבלת תואר  של ״מגשר מוסמך״. 

מרכז הגישור נמצא בקשר ישיר עם בתי המשפט לתביעות קטנות (״small claims“) במדינת ניו יורק, בהם נידונות תביעות עד לסכום של 5000$.  השופט מציע לצדדים את הליך הגישור, אך אינו מחייב אותם לכך, וזאת במקום הליך השיפוט הסטנדרטי, שבו השופט פוסק בסכסוך שביניהם. הליך הגישור ניתן חינם, המגשר והחונך נמצאים באותה עת באולם בית המשפט. בכל מקרה שבו הצדדים מעוניינים בהליך הגישור, מפנים אותם לחדר בתוך כותלי בית המשפט, שם נערך הליך הגישור, שבמהלכו הצדדים יכולים לבטא את רגשותיהם, לפרוק ולהיפטר מכעסים מיותרים ואף להגיע להסכם המניח את דעתם. הסכם זה הינו כפסק דין לכל דבר ועניין. במידה ומושג הסכם, מעבירים את ההסכם מיד לאחר תום כתיבת הסדר הגישור לשופט. השופט קורא  בקול את ההסדר שהושג בפני הצדדים שמאשרים כי הוא אכן מבטא את רצונם, ואז השופט מאשר אותו וחותם עליו. מרגע זה ההסכם מקבל תוקף של פסק דין לכל דבר ועניין.  

במהלך החונכות, המגשר שמנהל את הליך הינו מגשר מוסמך, שאת ההסמכה שלו הוא רכש במרכז הקהילתי. את הגישור הוא עושה בקו (CO) – יחד עם החניך – שמסייע בהליך הגישור למגשר המוסמך . 

לאחר שהחניך מגשר בשמונה עד עשרה מקרים, הוא זכאי לעבור לשלב הבא שהוא המבחן המעשי.  

המבחן המעשי נערך במרכז הגישור, ועיקרו הוא מקרה בדוי, שנערך באמצעות משחק תפקידים (בדרך כלל עובדי המרכז נוטלים חלק במשחק התפקידים). החניך אמור לגשר בין הצדדים ולנסות להביאם לידי הסדר גישור, אם כי ההגעה להסכם איננה תנאי הכרחי להצלחה במבחן. 

בסופו של המבחן, הבוחן – בדרך כלל מנהל מרכז הגישור –  נותן את הערותיו ומודיע לנבחן אם עבר את המבחן. במידה והצליח במבחן המעשי הוא נעשה מגשר מוסמך !  ״הללויה״ . 

ההסמכה ניתנת על ידי מרכז הגישור תחת ״NEW YORK STATE unified court system ” .

תהליך החונכות אורך בדרך כלל כשנה ואף יותר, מכיוון, שעל אף התיאום המתקיים מראש בין המרכז ובית המשפט, הצדדים לסכסוך ולתביעה המשפטית לא תמיד מופיעים לדיון, או, שרק צד אחד מופיע ואז או שניתן פסק דין בהיעדר או שהתביעה נמחקת. 

אחרי שהמגשר מקבל את ההסמכה שלו כמגשר, מרכז הגישור מעביר אליו, אחת לחודש, רשימה של תיקים הנמצאים לפני דיון בבתי המשפט השונים ברחבי ניו יורק (מחולקים עפ״י האזור שבו המגשר פועל), בפירוט של התאריך והשעה שבה יישמע התיק. המגשר יכול לבחור מתוך הרשימה המוצעת את המקרה שנוח ומתאים עבורו לגשר בו. על מנת לשמר את תעודת ההסמכה כמגשר בתוקף, המגשר מחויב לגשר לפחות בשלושה מקרים בשנה.  

לסיכום, זהו גלגולו של מגשר וגלגולי שלי. אני פניתי למרכז הקהילתי בקווינס בעיר ניו יורק , ובו התוודיתי לראשונה לקורס הבסיסי ולקורס הגירושין.  מאוחר יותר, בגלל שינוי מקום מגוריי, עברתי למרכז הגישור ב״יונקרס״ שבמדינת ניו יורק,  שם עברתי הכשרה בתחום של משמורת ילדים. כיום אני מגשרת בבתי משפט לתביעות קטנות ברחביRockland &Westchester counties in NY state,  שבהם מתבררות סוגיות שונות ומגוונות, מהתחום העסקי ועד לסכסוכי שכנים. יחד עם זאת, אני מגשרת במרכז עצמו בתחום של משמורת ילדים, ובנוסף, כפי שציינתי בראשית דברי, אני מגשרת גם באופן פרטי. 

ההתנסות בבית משפט מספקת לי ניסיון רב ועשיר בתחומים שונים ומעניינים, והסדרי הגישור המושגים בין הצדדים, תורמים לשמירת מערכת היחסים התקינה ביניהם גם לאחר הליך הגישור . 

יתרון עצום נעוץ בכך, שניו יורק היא מדינה המכילה ערב רב של אנשים, תרבויות מעניינות, שפות שונות, אשר מספקות עבורי מקרים שונים ומסוגים מגוונים  ולפיכך, הכלים שבהם אני משתמשת כמגשרת משתנים ממקרה למקרה אך זה נשאיר לפעם הבאה . 

שיהיה חג שמח שנה טובה גדושה בהסכמות והבנות 🙂 

עדי רופא שפר 

מגשרת מוסמכת בניו יורק 

0016468530860  

 

השארת תגובה

חייבים להתחבר כדי להגיב.